Faizsiz Evlilik Kredisinde Detaylar Netleşti: Başvuru Şartları Neler? Evlilik Kredisi İçin Yaş Sınır Kaç?

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı kamu tüzel kişiliğine haiz Aile ve Gençlik Fonu yeni evlenecek çiftlere maddi destek sağlama amacına hizmet ediyor. Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Evlenmek isteyen gençler de bu haberin duyulmasıyla internetten hemen araştırmalara başladı.

Evlenmek isteyen gençlere geri ödemesiz şekilde evlilik kredisi ne kadar verilecek, kimler yararlanabilecek? 150 bin TL’lik faizsiz evlilik kredisi ne zaman başlıyor, başvurusu nasıl yapılır?

İşte, 2023 faizsiz evlilik kredisi başvuru şartları, tarihleri ve yaş sınırı hakkında güncel bilgiler…

Yeni evlenecek gençlere maddi destek sağlanacak. Pilot uygulama, deprem bölgesinden başlatılacak.

Daha önce Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen kanun, yeni evlenecek gençlere 150 bin lira faizsiz kredi verilmesini öngörüyor.

İLK 2 YIL ÖDEMESİZ OLACAK

Kredi, ilk 2 yıl ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartıyla verilecek.

Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından olmak üzere beş kişiden oluşacak. Kurul kararları oy çokluğu ile alınacak. Bakan yardımcıları, ilgili bakanlar tarafından görevlendirilecek.

Aile ve Gençlik Fonu, yönetim kurulu tarafından yönetilecek.

Yönetim kurulu, fondan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını, harcama programlarını belirlemeye yetkili olacak.

Aile ve Gençlik Fonu’nun sekretarya hizmetleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yasa, aile müessesesinin desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimleri ile girişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması için Aile ve Gençlik Fonu kurulması ve fonun yönetimi ile faaliyetlerine ilişkin esasları düzenliyor.

YAŞ SINIRI OLACAK MI?

Bakan Göktaş’ın açıklamalarına göre kesin olmamakla birlikte yaş sınırı koyulacak. Evlenecek gençlerin 18 ile 27 yaş aralığında olması gerekiyor. Yaş sınırı aranan yalnızca bir kriter. Diğer başka kriterlere de dikkat ediliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Tam netleşmemiş olan kriterler için Bakan Göktaş, “Bütün kriterleri oluşturduk, bütün altyapı şu anda hazır. (Hangi yaşta gençler faydalanabilecek?) 18 -27 yaş gibi, ama bunların hepsi Meclis’te görüşülecek. Gelir kriteri var, yaş kriteri var. Belli suçlara bulaşmamış olmak ve deprem bölgesinde yaşamış olmak…” açıklaması yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x