Meral Akşener: İYİ Parti olarak psikolojik bir harple karşı karşıyayız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Kırıkkale Belediye Başkanı adayını açıklamak ve çeşitli programlara katılmak üzere kente geldi.

DHA’nın haberine göre, ilk olarak partisinin il başkanlığını ziyaret eden Akşener, yerel seçimlerde partisinin Kırıkkale Belediye Başkanı adayının Yavuz Kuzucu olduğunu açıkladı.

Tek başına seçime gireceklerini Kırıkkale’de tekrar tescil ettiklerini söyleyen Akşener, “Bu adımlar bizim hakkımızdır, hukukumuzdur. Belli grupların böyle bir hakkımızın olmasını ilginç bir şekilde kabul etmediğini görüyoruz. İYİ Parti olarak böyle bir psikolojik bir harple karşı karşıyayız. Ama çok ilginç; tam tersine bizi kavileştiriyor. Çünkü biz ülkemize faydalı olmak üzere kurulmuş ve iki yumruk arasında sıkıştırılmış oculuk buculuk sisteminden Türkiye’yi çıkarmak üzere yola çıktık. Bugün de hür irademizle seçime girme kararımızın bir karşılığı olarak Sayın Yavuz Kuzucu’yu bugün itibarıyla Kırıkkale Belediye Başkanı olarak ilan edeceğiz” diye konuştu.

‘NUMAN KURTULMUŞ’A KATILIYORUM’

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akşener, bir gazetecinin, Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilen Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi kararının uygulanmamasıyla ilgili TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un, “TBMM kendi gündemine hakimdir, kendi gündemi içerisinde ve kendi öncelikleri içerisinde bu konuda gereğini yapacaktır” ifadelerini hatırlatarak, “Sizce bunun gereği nedir?” sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Numan Kurtulmuş’un gereğini yapma eylemi, o fezlekeyi Meclis’e göndermeme, Genel Kurul’a göndermeme ise katılıyorum. Kendisine yüzde 100 katıldığım yer, herhangi bir kurumun kalkıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sopa göstermesi, parmak sallaması; kabul edilebilir bir şey değildir. Çünkü milletvekillerini siz seçiyorsunuz; seçmen seçiyor, milletimiz seçiyor. TBMM milletin iradesinin ve demokrasinin var olduğu bir yerdir. Ona uygun davranmak herkesin görevidir. Eğer ‘Ben talimatla iş yapmam, onun için de göndermiyorum’ diyorsa öyle bir hakkı var çünkü, ona da katılıyorum.”

‘OGÜN SAMAST SONUNA KADAR CEZASINI ÇEKMELİYDİ’

Meral Akşener, gazeteci Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast’ın tahliyesiyle ilgili de, “Ben hukukçu değilim ama büyük bir vicdani itiraz söz konusu olunca baktım. Şöyle bir durum var; yaşı küçük olduğu için 21 yıl ceza verilmiş, sonra bazı problemler nedeniyle 24 yıl ceza almış. Fakat Türkiye’de Hrant Dink gibi hangi yönden olursa olsun yani farklı görüşlerdeki pek çok kanaat önderinin saygı duyduğu bir ismin katledilmesi iğrenç bir şeydir, o başka bir şey. Ama pek çok vicdanı orta noktada toplayan katletme eylemi bu. Dolayısıyla caydırıcılığın muhafaza edilmesi lazımdı. Hakikaten vicdanları yaralamıştır. Dolayısıyla da doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Yani sonuna kadar cezasını çekmeliydi” dedi.

‘ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI UYGULAMAMAK DARBEDİR’

Akşener, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki tartışmalara ilişkin de, “Anayasa Mahkemesi’nin kararını beğenmeyebiliriz, paylaşmayabiliriz, doğru bulmayabiliriz ama uygulanmaması mümkün değil. Anayasadaki bazı hükümlerini beğenmeyebilirsiniz. Geçen de onu söyledim ama çarptırıldı. Beğenmediğiniz maddeleri değiştirinceye kadar uymak zorundasınız. Aksi takdirde anayasayı askıya almış olursunuz ki bunun adı da kim yaparsa yapsın darbedir. Söylemeye çalıştığım o. İşte anayasa, hukuk bu. Kurumlar arasında ‘Ben seni beğenmiyorum, mahkemeye veriyorum, suç duyurusunda bulunuyorum’, böyle bir şey mümkün değil. Bu bir ciddiyetsizliktir” ifadelerini kullandı.

ADAY TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il başkanlığı ziyaretinin ardından Kırıkkale Kültür Merkezi’nde düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı.

Toplantıya Akşener’in yanı sıra İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu, İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural, Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel ve milletvekilleri ile belediye başkan adayları ve partililer katıldı.

‘İFTİRALARA CEVAP VERİRKEN HİKAYEMİZİ ANLATAMADIK’

Burada konuşan Akşener, “Hepimize çok uzun zaman olan 6 yılı doldurduk. Türkiye’de bazı şeyleri başardık, başaramadıklarımız da oldu. Başaramadıklarımızın çok önde olduğu, başardıklarımızın unutulduğu bir dönemi yaşıyoruz. Hakaretlere ve iftiralara cevap verelim derken hikayemizi anlatmaktan geri durduğumuz için maalesef bizim nasıl bir siyasi parti olduğumuzu anlatamadık. Bizim aklınıza gelecek her yerde teşkilatlarımız var. Kaderini Türkiye’nin kaderine bağlayan insanların hikayesini bundan sonra anlatacağız. Birinci önceliğimiz bunu anlatmak olacak. Seçmenimize ulaşıp bunları anlattığımız zaman Yavuz da Ahmet de seçilecek” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Akşener, “Türkiye’nin uluslararası sisteme ağırlık koyması gerekiyor. Ve garantör ülke olma konusunda en şanslı ülke biziz. Uluslararası sistemde Netanyahu’yu savaş suçlusu ilan ettirin ve o adamı İsrail’in başından İsraillilere defettirin. Bu mümkün. Filistin’dekilere de insani yardım yapın, insanları oradan dünyanın her yerine dağıtmayın. Yoksa orası elden gider” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x