Çalışmadan aylık net 18 bin lira garantili! Bankalar faiz getirilerini rekor zirveye taşıdı! Bu rakamı yatıran kazandıkça kazanıyor

Yatırım yapmak isteyen ve nakit birikimi olan bireyler, mevduat faiz oranlarını yakından takip ediyorlar. Merkez Bankası’nın bu hafta açıklayacağı faiz kararı öncesinde bankaların faiz oranlarında yeni hamleler yapması bekleniyor. Bazı bankalar şimdiden faiz getirilerini yükseltmeye başladılar.

Paralarının enflasyona yenik düşmesini istemeyen vatandaşlar, yatırım araçlarının getirilerini araştırıyorlar.

Dolar ve altına olan talebi frenlemek için mevduat faizlerinde daha fazla yükseliş bekleniyor. Peki, mevduat faiz oranları ne kadar daha yükselebilir?

Bankalar, yıl sonuna doğru faiz oranlarını artırma eğilimindeler. Mevduat faiz oranları neredeyse yüzde 50’lere kadar yükseldi.

Özellikle 92 günlük vadeli hesaplarda faiz oranları daha da artış gösteriyor. Örneğin, 500 bin lira tutarındaki bir mevduatın getirisi aylık veya üç aylık dönemlerde değişkenlik gösteriyor.

Uzmanlar, “Gözler 23 Kasım’a çevrildi” diyerek Merkez Bankası’nın faiz artışlarının devam edeceğini ve yıl sonuna kadar bankalarda artışların süreceğini öngörüyorlar.

Hatta 2024’e doğru mevduat faizlerinde rekor düzeyde artışlar bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre, Türk Lirası mevduat hesaplarının payı %38,5’e kadar yükseldi. Bu, son altı ayın en yüksek seviyesi olarak kayda geçti.

ÖRNEK FAİZ GETİRİSİ HESAPLAMA

500 bin liranın yüzde 45 faiz oranı ile aylık getirisi 18.739,73 TL

500 bin liranın yüzde 45 faiz oranı ile 3 aylık faiz getirisi 53.876,71 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x