Bir yıldır kayıp dışişleri bakanının istifa ettiği duyuruldu

Çin’deki kayıp bakan vakasında gizem artıyor. 25 Haziran 2023’ten beri halkın karşısına çıkmayan eski Dışişleri Bakanı Çin Gang’ın yerine önce yeni bir bakan getirildi, şimdi de Gang’ın Ulusal Halk Kongresi üyeliğinden istifa ettiği duyuruldu.

Ulusal Halk Kongresi Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Tiencin Halk Kongresi delegesi olan eski bakanın istifası, yerel yasama organınca kabul edildi. Çin Gang’ın, meclis üyeliğinden çıkarılma veya meclis üyeliğinin düşürülmesi yerine istifayla ayrılması dikkati çekti.

Geçen yıl haziran ayı sonunda ortadan kaybolan eski Bakan’ın akıbeti belirsizliğini koruyor.

HAYATTA AMA…

Çin Gang’ın istifa etmesi, hâlâ hayatta olduğuna ve mahkum olmadığına işaret ediyor. Çin kanunlarına göre, mahkum kişi, siyasal haklarından yaralanamıyor. Ancak hala kamu önüne çıkmaması, eski Bakan’ın bir tür adli gözetim altında tutulduğuna işaret ediyor.

Çin Gang, 25 Haziran 2023’te ortadan kaybolduktan sonra 25 Temmuz 2023’te herhangi bir gerekçe gösterilmeden görevden alınmıştı. Eski bakan hakkında henüz herhangi bir adli kovuşturma da başlatılmış değil.

GİZLİ AŞKI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Sosyal medyada yer alan iddialara göre Çin’in bir süredir Hong Konglu spiker Fu Xiaotian ile gizlice aşk yaşadığı öne sürülmüştü. Aralık 2022’de Dışişleri Bakanı olarak atanan Çin, 25 Haziran’da Pekin’de Sri Lanka, Rusya ve Vietnam yetkilileriyle görüşmesinin ardından yaptığı basın toplantısından sonra kamuoyunun karşısına çıkmamıştı.

Çin sosyal paylaşım sitesi Weibo’da Gang’ın yokluğuyla ilgili tartışmaların sansürlenmiş olduğu da iddia edilmiş, gazeteci ve analist Phil Cunningham, South China Morning Post (SCMP) için ABD-Çin ilişkileri hakkında yazdığı makalesinden Bakan Çin ile ilgili beş paragrafın kendisine haber verilmeden çıkarıldığını söylemişti.

Çin Gang gibi yaklaşık iki ay sonra Ağustos 2023’te aniden ortadan kaybolan ve kamuoyu önüne çıkmayan eski Savunma Bakanı Li Şangfu ise Merkezi Askeri Komisyon üyeliğinden çıkarıldı. Görevden alındığı halde Merkezi Askeri Komisyon’un internet sitesinde “üye” olarak görünmeye devam eden Li’nin adı kaldırıldı.

24 Ekim 2023’te bakanlık görevinden alınan Li’nin de akıbeti belirsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x